1. pl

Katarzyna Bem-Kukulska

III. Wersja PRO

(jeśli posiadasz już podstawowe narzędzia i szukasz pretekstu na poszerzenie swojej kolekcji)

 

Wymienione tutaj rzeczy nie są Ci niezbędne. Pozwalają jednak na uzyskanie efektów, które niedostępne są przy użyciu wcześniej opisanych rzeczy. Używanie ich wymaga też nieco wprawy, jednak rysowanie za ich pomocą to czysta przyjemność.

 

Azjatycki pędzel - to jest mój osobisty must have. Dokładnie chodzi mi o ten pędzel Kuretake Menso Brush Small. Wykonałam nim prawie wszystkie rysowane odręcznie prace, które możecie zobaczyć na mojej stronie. Pozwala on na bardzo dużą precyzję oraz na tworzenie struktur i tekstur, które ciężko jest wykonać przy pomocy innego narzędzia niż pędzel. Jego wyjątkowość polega też na tym, że za jego pomocą można wykonać ślad o sporej szerokości i jednocześnie cieniusieńkie linie (porównywalne do cienkopisów o grubości 0,01). Daje też największe możliwości jeśli chodzi o robienie śladów "z gestu". Jeśli miałabym polecić tylko jedną rzecz z tego zestawu narzędzi zdecydowanie byłby to właśnie ten pędzel.

 

Tusz - jeśli masz nieco większe możliwości finansowe warto kupić również dobry tusz. Ja korzystam z tego - tusz Winsor & Newton Black Indian Ink. Jest to wersja, która po zaschnięciu staje się wodoodporna. Stąd też można go budować, bez zmartwień, że któraś z spodnich warstw się rozpuści, czy pojawią się zacieki.

 

Stalówki - (razem z obsadką) przydadzą się do rysowania cienkich linii i do detali. Osobiście używam ich często, kiedy pracuję też pędzlem i potrzebuję wykonać jakiś detal przy pomocy bardziej "twardego" narzędzia. Pozwala mi to na większą kontrolę i precyzję. 

 

Kredka akwarelowa - jest to fajny zamiennik ołówka przy przygotowywania szkicu pod rysunkiem. Trzeba jej w pełni zmazywać gumką, ale w szczególności jeśli malujemy tuszem, rozpuścić ją za pomocą wody. Osobiście teraz testuję ten sposób i na ten moment jestem z tej metody bardzo zadowolona!

 

To wszystkie materiały, o których chciałam tutaj wspomnieć. Niezależnie, którą z wersji wybierzesz, mam nadzieję, że uda Ci się jak najwięcej wyciągnąć z tego kreatywnego wyzwania!

 

A już za tydzień pojawi się pierwszy post z ćwiczeniami! :)

 

 

 

II. Wersja dla początkujących

(jeśli zebrać początkowy zestaw narzędzi do rysowania)

 

Tutaj oraz w kolejnym zestawie wymienione przeze mnie narzędzia i podłoża do rysowania pozwolą Ci na przyjemniejszą i może efektywniejszą pracę w trakcie tworzenia. Wymieniam je w kolejności chronologicznej - także od najbardziej esencjonalnych (potrzebnych) do takich, które w tym wyzwaniu będą bardziej dodatkowe. Wszystkie też zostaną podlinkowane - wystarczy, że klikniesz na ich nazwę.

 

Cienkopisy - sama przy rysowaniu wzorów zaczynałam od korzystania z cienkopisów. Są bardzo wygodne, pozwalają na dużą kontrolę przy rysowaniu detali. Na początku wystarczy standardowy - przykładowo czarny ze Stabilo.

 

Papier - odpowiednipodłoże jest jedną z tych rzeczy, które pozwala osiągnąć efekty jakie chcesz. Jednocześnie wpływa też na komfort pracy. Polecam zaopatrzenie się w blok z kartkami dostosowanymi do akwareli, najlepiej 200g lub 300g. Ja najczęściej do swoich prac obecnie używam Gamma Watercolour 300 w formacie 30 x 40 cm (tutaj oczywiście możesz wybrać mniejszy format!).

 

Tusz - daje wiele możliwości do eksperymentowania. Przy użyciu pędzli pozwala też na tworzenie ciekawych struktur oraz szybkie zamalowanie większych powierzchni. Na początek polecam taki, którego sama używałam przez wiele lat, będąc jeszcze w Liceum Plastycznym - KOH-I-NOOR Tusz kreślarski w kolorze czarnym.

Możesz też pokusić się dodatkowo na wersję w kolorze, przykładowo fioletowy.

 

Pędzle - lub jeden pędzel, aby móc korzystać wygodnie z tuszu. Do tego wyzwania warto jest wybrać jeden mniejszy, pozwalający na namalowanie detali i jeden większy, do zamalowywania większych powierzchni. Najlepiej takie syntetyczne, okrągłe, dostosowane do farb akwarelowych. 

 

 

12 października 2021

Wprowadź sztukę do swojej codzienności w rytmie slow!

 

Zanim jednak to zrobisz, warto zaopatrzyć się w potrzebne do tego materiały!

 

Do całego wyzwania potrzebne będą narzędzia do rysowania. Chcąc aby całe to wyzwanie było jak najbardziej uniwersalne, poniżej znajdziesz 3 możliwości - w zależności od tego, czy chcesz korzystać z tego co masz już w domu, czy może chcesz wykorzystać tą okazję do skompletowania lub rozszerzenia swojego plastycznego zestawu.

 

I. Wersja "na spokojnie"

(bez wkładu finansowego, z wykorzystaniem tego co już masz)

 

Po pierwsze narzędzia - do rysowania możesz wykorzystać długopisy, cienkopisy czy pióro z atramentem (takie zwyczajne, którego używasz do pisania). Każde z tych narzędzi ma nico inną charakterystykę - inaczej oddaje kolor, inaczej się buduje. Dlatego możesz przy każdej pracy próbować czegoś innego, korzystając z tego co już masz!

 

W trakcie wyzwania będę korzystała narzędzi z czarnym tuszem, jeśli jednak masz w domu tylko takie z niebieskim wkładem, lub tylko kolorowe cienkopisy, również będą ok! :)

 

Po drugie kartki - jak najbardziej możesz wykorzystać tutaj dowolne kartki jakie posiadasz w domu, przykładowo kartki ksero. Radziłabym jedynie aby były to czyste kartki - bez linii, kratek. Dzięki temu będzie Ci się pracowało wygodniej.

Jeśli zdecydujesz się na rysowanie flamastrami, czy markerami, warto wybrać kartki twardsze. Grubsze, przykładowo z bloku technicznego. Przy cieńszych (typu ksero) tusz może przebijać, brudzić stół, kartka może się pofalować od wilgoci a a nawet mogą zrobić się dziury.

Jeśli nie jesteś pewn_a, warto przed rysowaniem sprawdzić, jak dany flamaster czy marker zachowuje się na kartkach, które masz.

Wyzwanie #intencjonalnie - Co będzie Ci potrzebne?

Wróć

Znajdziesz mnie również na: