Znajdziesz mnie również na:

Córka rzeźbiarza - Tove Jansson

Wróć

Jest to zbiór esejów powstałych w latach 2003-2004, kiedy ludzie mierzyli się z wojną w Iraku. Okazuje się, że 16 lat później, poruszane przez autorkę kwestie są w dalszym ciągu aktualne.

 Podczas wszystkich wspomnianych przez Rebekę Solnit wydarzeniach – rewolucji zapatystów, upadku muru berlińskiego, jaśminowej rewolucji, marszy alterglobalistów oraz klęsk żywiołowych – kluczowa okazała się jedna wartość – tytułowa NADZIEJA.

Po tą książkę sięgnęłam w zeszłym roku, ponieważ byłam ( i dalej jestem) przytłoczona tym co dzieje się ze środowiskiem naturalnym. Czytając i słysząc, że za kilkanaście lat na świecie będą toczyły się wojny o wodę, znane nam gatunki roślin i zwierząt w większości wyginą a ludzie w najuboższych krajach będą pierwszymi ofiarami katastrofy klimatycznej,  łatwo popaść w beznadzieję.

Książka była dla mnie bardzo pomocna. Dała mi nadzieję, że moje działania jako jednostki mają sens oraz nauczyłam się dzięki niej jak postrzegać proces zmian społecznych.

Nadzieja w mroku – Rebeka Solnit

"Ukochane równanie profesora" to powieść, która chwyta za serce.

Opowiada o Profesorze, wybitnym matematyku, który ma jedną bardzo wyjątkową cechę. Na skutek wypadku jego pamięć trwa tylko 80 minut. Pewnego dnia w jego domu pojawia się nowa gosposia wraz ze swoim synem nazywanego przez staruszka Pierwiastkiem.

Książka ta pokazuje cały proces jak z obcych sobie ludzi, stają się sobie bliscy jak rodzina. Co oczywiście nie jest łatwe i wymaga w tej specyficznej sytuacji wiele cierpliwości, empatii i zrozumienia.  

Uczy prostej międzyludzkiej pomocy, wyrażającej się w małych gestach oraz pokazuje jak istotne w życiu są relacje z najbliższymi.

 

Ukochane równanie profesora - Yōko Ogawa

Na koniec chciałabym polecić Wam dwa zbiory listów zebranych przez Shaun'a Usher'a. Jest to korespondencja zarówno osób znanych i poważanych, jak i zwykłych ludzi, które w niezwykły sposób oddają uczucia, wartości, pasję.

Są inspirujące i motywujące. Ale również wiele z nich jest pokrzepiających, dających nadzieję  i wiarę w lepsze jutro.

Bardzo dużym plusem tych książek jest fakt, że obok tłumaczenia każdego listu znajduje się opis autora i osoby do której kierowana jest wiadomość oraz reprodukcję oryginału!

Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą znaleźć również krótką, wartościową lekturę między zajęciami.

Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie zestawienie książek okaże się dla Ciebie pomocne.

A może Ty również masz jakieś lektury, które pasują do tego zestawienia? Jeśli tak koniecznie podziel się nimi ze mną w komentarzach poniżej lub na facebook'u czy instagramie - chętnie się zainspiruję oraz po nie sięgnę! :)

 

A już jutro kolejne kulturalne propozycje!

Listy niezapomniane (tom I i II) - Shaun Usher

Jest to książka pełna dziecięcej magii, nostalgii oraz wewnętrznego ciepłego światła. Składa się z krótkich opowiadań o dzieciństwie autorki.

Jest ona napisana w bardzo ciekawy sposób  z jednej strony z perspektywy dorosłego spoglądającego na wydarzenia z dużym zrozumieniem. Z drugiej z perspektywy dziecka, które przyjmuje rzeczy takie jakie są z ufnością, bez podważania “oczywistych kwestii”.

 

Czytając ją możemy poznać nieco jak wpływa na autorkę wychowanie przez rodziców-artystów. Widzimy obraz rodziny w której sztuka, wyobraźnia i wrażliwość odgrywa szczególną rolę. Można również poznać cenne, szczere spojrzenie autorki na samą siebie.

 

Historie przytaczane przez Mamę Muminków są pełne rodzinnego ciepła i miłości, otoczone dziecięcą wyobraźnią.

Miód na serce – czyli pokrzepiające książki na trudny czas

Wczoraj zapytałam Was na instagramie, czy bylibyście zainteresowani postami, w których podzielę się z Wami poleceniami książek, muzyki, filmów i gier planszowych w ramach akcji #zostajęwdomu.

Z racji tego że wasz odbiór był bardzo pozytywny w tym i przyszłym tygodniu pojawią się na mojej stronie teksty z inspiracjami na to co robić, po jakie lektury i filmy sięgnąć.

Na początek, chciałabym podzielić się z Wami książkami, które dają nadzieję. Które pokrzepiają, niosą pocieszenie. Myślę że szczególnie w tym czasie będą pomocne.

17 marca 2020

Katarzyna Bem-Kukulska

  1. pl