1. pl

Katarzyna Bem-Kukulska

17 marca 2020

Wczoraj zapytałam Was na instagramie, czy bylibyście zainteresowani postami, w których podzielę się z Wami poleceniami książek, muzyki, filmów i gier planszowych w ramach akcji #zostajęwdomu.

Z racji tego że wasz odbiór był bardzo pozytywny w tym i przyszłym tygodniu pojawią się na mojej stronie teksty z inspiracjami na to co robić, po jakie lektury i filmy sięgnąć.

Na początek, chciałabym podzielić się z Wami książkami, które dają nadzieję. Które pokrzepiają, niosą pocieszenie. Myślę że szczególnie w tym czasie będą pomocne.

Miód na serce – czyli pokrzepiające książki na trudny czas

Jest to książka pełna dziecięcej magii, nostalgii oraz wewnętrznego ciepłego światła. Składa się z krótkich opowiadań o dzieciństwie autorki.

Jest ona napisana w bardzo ciekawy sposób  z jednej strony z perspektywy dorosłego spoglądającego na wydarzenia z dużym zrozumieniem. Z drugiej z perspektywy dziecka, które przyjmuje rzeczy takie jakie są z ufnością, bez podważania “oczywistych kwestii”.

 

Czytając ją możemy poznać nieco jak wpływa na autorkę wychowanie przez rodziców-artystów. Widzimy obraz rodziny w której sztuka, wyobraźnia i wrażliwość odgrywa szczególną rolę. Można również poznać cenne, szczere spojrzenie autorki na samą siebie.

 

Historie przytaczane przez Mamę Muminków są pełne rodzinnego ciepła i miłości, otoczone dziecięcą wyobraźnią.

Listy niezapomniane (tom I i II) - Shaun Usher

Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie zestawienie książek okaże się dla Ciebie pomocne.

A może Ty również masz jakieś lektury, które pasują do tego zestawienia? Jeśli tak koniecznie podziel się nimi ze mną w komentarzach poniżej lub na facebook'u czy instagramie - chętnie się zainspiruję oraz po nie sięgnę! :)

 

A już jutro kolejne kulturalne propozycje!

Na koniec chciałabym polecić Wam dwa zbiory listów zebranych przez Shaun'a Usher'a. Jest to korespondencja zarówno osób znanych i poważanych, jak i zwykłych ludzi, które w niezwykły sposób oddają uczucia, wartości, pasję.

Są inspirujące i motywujące. Ale również wiele z nich jest pokrzepiających, dających nadzieję  i wiarę w lepsze jutro.

Bardzo dużym plusem tych książek jest fakt, że obok tłumaczenia każdego listu znajduje się opis autora i osoby do której kierowana jest wiadomość oraz reprodukcję oryginału!

Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą znaleźć również krótką, wartościową lekturę między zajęciami.

Ukochane równanie profesora - Yōko Ogawa

"Ukochane równanie profesora" to powieść, która chwyta za serce.

Opowiada o Profesorze, wybitnym matematyku, który ma jedną bardzo wyjątkową cechę. Na skutek wypadku jego pamięć trwa tylko 80 minut. Pewnego dnia w jego domu pojawia się nowa gosposia wraz ze swoim synem nazywanego przez staruszka Pierwiastkiem.

Książka ta pokazuje cały proces jak z obcych sobie ludzi, stają się sobie bliscy jak rodzina. Co oczywiście nie jest łatwe i wymaga w tej specyficznej sytuacji wiele cierpliwości, empatii i zrozumienia.  

Uczy prostej międzyludzkiej pomocy, wyrażającej się w małych gestach oraz pokazuje jak istotne w życiu są relacje z najbliższymi.

 

Nadzieja w mroku – Rebeka Solnit

Jest to zbiór esejów powstałych w latach 2003-2004, kiedy ludzie mierzyli się z wojną w Iraku. Okazuje się, że 16 lat później, poruszane przez autorkę kwestie są w dalszym ciągu aktualne.

 Podczas wszystkich wspomnianych przez Rebekę Solnit wydarzeniach – rewolucji zapatystów, upadku muru berlińskiego, jaśminowej rewolucji, marszy alterglobalistów oraz klęsk żywiołowych – kluczowa okazała się jedna wartość – tytułowa NADZIEJA.

Po tą książkę sięgnęłam w zeszłym roku, ponieważ byłam ( i dalej jestem) przytłoczona tym co dzieje się ze środowiskiem naturalnym. Czytając i słysząc, że za kilkanaście lat na świecie będą toczyły się wojny o wodę, znane nam gatunki roślin i zwierząt w większości wyginą a ludzie w najuboższych krajach będą pierwszymi ofiarami katastrofy klimatycznej,  łatwo popaść w beznadzieję.

Książka była dla mnie bardzo pomocna. Dała mi nadzieję, że moje działania jako jednostki mają sens oraz nauczyłam się dzięki niej jak postrzegać proces zmian społecznych.

Wróć

Córka rzeźbiarza - Tove Jansson

Znajdziesz mnie również na: