1. pl

Katarzyna Bem-Kukulska

Młoda kobieta w koszuli - Amadeo Modigliani

4. Nowatorstwo i kreatywność

 

Dzieła sztuki są niezwykle cenione za swoją nowatorskość i kreatywność ich twórcy. Poprzez nie wyraża się jego oryginalność. Jest to miejsce w którym wyraża się cały geniusz artysty oraz jego artystyczna indywidualność.

Na kreatywność składa się zdolność zwrócenia uwagi odbiorcy oraz odkrywanie nowych, głębszych znaczeń w medium oraz temacie.

 

5. Krytyka

 

Słowa krytyki czy uznania towarzyszą każdej formie artystycznej.

Składa się z krytyki profesjonalnej, wygłaszanej przez specjalistów i znawców w danej dziedzinie oraz oceny publiczności.

Staje się ona swego rodzaju spektaklem, który ukazywany jest publice, poprzez co przeistacza się w  przedmiot oceny szerszej społeczności.

 

6. Naśladownictwo (reprezentacja)

 

Dzieła sztuki jak rzeźby, obrazy, opowiadania, czy nawet muzyka naśladują lub reprezentują naturalne doświadczenia świata.

Człowiek znajduje przyjemność z tego jak dobrze coś jest naśladowane lub też czerpać przyjemność z oglądania danego przedmiotu czy reprezentowanej sceny.

Umiejętne oddanie znanej nam rzeczywistości przykładowo skomplikowanej, czerwonej draperii jest niezwykle atrakcyjne dla ludzkiego oka. Wiąże się to z biegłością oddawania doświadczeń zarówno tych wizualnych, jak również odczuć.

 

 

Judith I - Gustav Klimt

Judith I - Gustav Klimt

14 września 2018

Bardzo dużo czasu na co dzień poświęcam na czytanie książek. Jest to dla mnie idealny sposób na odpoczynek, szczególnie z kawą w drugiej ręce. Książki są dla mnie również sposobem “spotkania” z autorem, lub osobą którą opisuje. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą trzema niezwykłymi pozycjami, które przeczytałam w ostatnim czasie i do których z pewnością jeszcze nieraz wrócę. Pokażę Ci również parę korzyści wynikających z czytania.

Kulturalne książki, które warto przeczytać

Mimo że tytuł książki w polskim tłumaczeniu (ang. Why We Dream: The Science, Creativity and Transformative Power of Dreams) brzmi nieco jak coachingowy nonsens*, to jest to bardzo rzetelna, oparta na naukowych badaniach książka o śnie. 

Autorka objaśnia w niej jak działa sen, jak można go zrozumieć i jak zacząć świadomie śnić. Rozprawia się z wieloma mitami dotyczących świadomego śnienia. 

 

* - pisząc to wyrażenie mam na myśli oczywiście dominujące w społeczeństwie postrzeganie coachingu, które oczywiście nie bierze się znikąd. Jednak chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, że osobiście znam wiele osób, pracujących w tym zawodzie, które znają się na rzeczy, posiadają ogromną wiedzę i wykorzystują ją do pomocy innym. 

2. "Siła snów. Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie" - Alice Robb

Ten rok pełen był napięć politycznych. Chcąc lepiej zrozumieć mechanizmy, które kierują ludźmi w naszym kraju sięgnęłam po książkę Andrzeja Ledera. I nie zawiodłam się.

Autor pokazuje jak ważne dla kształtowania się świadomości Polaków były lata 1949-1956. Interpretuje zjawiska oraz ważne wydarzenia, w sposób, którego wcześniej nie spotkałam.

Przyznam, że niezwykle otworzyła mi ona drzwi do zrozumienia, dlaczego obecnie rzeczy wydlądają tak a nie inaczej. Była dla mnie w pewien sposób pokrzepiająca. Dotąd nie byłam w stanie pojąć niektórych wydarzeń i zachowań, które były charakterystyczne dla dominującej części społeczeństwa. Czułam wielką bezsilność, bo nie wiedziałam dlaczego tak to wygląda, wydawało mi się że nic nie można z tym zrobić. Teraz znam przyczyny, wierzę że można to zmienić, działać.

Jedynym minusem tej książki, która sprawia że nie jest ona dla każdego jest sposób w jaki została napisana. Język jest nieco zawiły, specjalistyczny, przez co jeśli nie miało się do czynienia z tego typu literaturą może być to przeszkodą, która całkowicie zniechęci.

Mimo wszystko uważam, że warto po tą książkę sięgnąć. 

Skąd pochodzi i co się z nią wiąże?

Autorem jest fotograf, dziennikarz i krytyk w jednym, nazywanym “okiem Paryża”. Żył on za czasów Picassa i miał tą niesamowitą przyjemność, współpracować z nim oraz fotografować jego dzieła. Książka ta jest zbiorem wspomnień, pełnym anegdot i wybuchowego temperamentu Pabla. Barsaii opisuje w niej liczne spotkania i rozmowy o życiu i sztuce. Sam artysta podobno twierdził że aby zrozumieć jego prace należy tą książkę przeczytać.

Dla mnie jest ona niezwykle istotna, ponieważ czytając ją znalazłam mnóstwo stwierdzeń, które potwierdzały moje dotychczasowe rozmyślania oraz przekonania związane ze sztuką. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania Picassa, jego sposobu bycia oraz nawet jego małe dziwactwa, bez wychodzenia z domu.

Fragment wypowiedzi Picassa:

“(...) W jakim celu artysta miałby się upierać przy oddawaniu tego wszystkiego, co tak dobrze udaje się utrwalić obiektywem? Byłoby to szaleństwem, prawda? Fotografia pojawiła się w stosownym momencie, żeby malarstwo wyswobodzić z literatury, z anegdoty i nawet z tematyczności. W każdym razie temat, w pewnym sensie, należy już odtąd do fotografii. Czy w takim razie malarze nie powinni korzystać z uzyskanej w ten sposób swobody i robić co innego?”

Książka ta jest zbiorem korespondencji Wisławy Szymborskiej z Zbigniewem Herbertem z lat 1955-1996. Czytając listy można zauważyć jak na przestrzeni lat zmieniała się ich relacja. Początkowo jedynie oficjalna, później przyjaźń i wzajemna fascynacja. Wszystkie listy odznaczają się wyjątkowym humorem i błyskotliwością. Listy “Wisełki” i “Frąckowiaka”, czyta się z uśmiechem i wzruszeniem. W środku znajdziesz również reprodukcje kolaży Szymborskiej czy też rysunków Herberta.

 

Jeden z tych cudownych listów:

Wróć

1. "Prześniona rewolucja" - Andrzej Leder

Znajdziesz mnie również na: