1. pl

Katarzyna Bem-Kukulska

Flame forest

Tutaj możesz obejrzeć naszą prezentację naukową "Graphene meets Graphite: towards a cleaner environment" :

Spontaniczne pożary lasów są tematem, który wciąż do nas wraca. Pojawiają się  bardzo niebezpieczne pożary w Australii i na Syberii, które są całkowicie poza kontrolą.

W tym roku w Polsce miał również miejsce wielki pożar Puszczy Białowieskiej, która znajduje się na liście UNESCO.

Melting chances

Topniejące lodowce są zjawiskiem, które możemy obserwować od wielu lat. Jednak poprzez pojawienie się lodu arktycznego, często mylonego z lodem lodowcowym, pojawiają się głosy, że problem ten jest mistyfikacją.

Air breaker

Z każdym rokiem, jakość powietrza staje się coraz gorsza. Możemy zauważyć to w szczególności w dużych miastach, gdzie w niektóre dni przebywając na zewnątrz nie da się oddychać lub jest to znacznie utrudnione. Zmiany klimatyczne niosą ze sobą również inne zagrożenie - tornada. Zaczynają się one pojawiać się w miejscach, w których nie występowały lub były bardzo rzadkim zjawiskiem.

Temperature heist

Obniżenie średniej temperatury globalnej w ciągu najbliższych 5-10 lat jest obecnie jednym z najważniejszych celów przed którym stoi ludzkość. Jeśli cel ten się nie powiedzie, skutki będą katastrofalne.

Black energy pit

Trembling sea

Do tej pory jedną z nierozwiązanych kwestii jest pozyskiwanie elektryczności. Na ten moment w większości krajów głównym źródłem jest spalanie węgla. Już w tym momencie wiadomo że należy znaleźć alternatywę. Problem ten jest wyjątkowo złożony w szczególności w naszym kraju, gdzie jest to kwestia wyjątkowo sporna.

Woda. Z jednej strony jesteśmy pełni obaw że jej zabraknie - w Polsce ten problem jest wyjątkowo realny. Już w ostatnich latach dochodziły do nas wiadomości, że w niektórych miejscowościach panowała susza, wodę dowożono z okolicznych miejscowości.

Z drugiej strony,  poprzez podnoszący się poziom oceanów, wiele państw w ciągu najbliższych stuleci zostanie całkowicie pochłonięte przez morskie głębiny.

Natural fear

Strach przed naturą jest genetycznie zaprogramowana w ludzkim DNA. Od wieków człowiek kształtuje naturę w taki sposób, aby przyjęła najbardziej przyjazną dla niego formę. Jednak dalej natura pozostaje nieokiełznana.

Obecna sytuacja całkowicie odwraca tą sytuację. Pierwszy raz od wieków, człowiek martwi się o naturę. Ma nadzieję że ekosystem, który trwale uszkodził przetrwa.

Exhausted land

28 listopada 2020

Przy współpracy z Centre for Dialogue at Campus Riedberg oraz członków koła naukowego POL-IM-er wraz z moim mężem Tomaszem, mieliśmy możliwość stworzyć wyjątkowy projekt. Jako interdyscyplinarna grupa "Graphene Unity" poprowadziliśmy warsztaty "Graphene meets Graphite: towards a cleaner environment" podczas Euroscience Open Forum 2020 w Trieście. Częścią wystąpienia był wernisaż online wykonanych przeze mnie prac.

Cykl prac "Environmental thoughts" składa się z ośmiu grafik o charakterze abstrakcyjnym. Podczas warsztatów, stanowiły one most pomiędzy techniczną stroną naszego wystąpienia - podczas której grafen został przedstawiony jako realne rozwiązanie problemów ochrony środowiska - a częścią humanistyczną, w której omówione zostały przez nas kontekst i skutki społeczne jego wykorzystania. Każda z prac porusza zatem jeden ośmiu bieżących problemów, związanych z katastrofą klimatyczną.  

Podczas prowadzonych przez nas warsztatów, grafen pojawia się jako propozycja rozwiązania jednego problematycznych aspektów. Używając jego form, związków pokrewnych i jego kompozytów, nadałam mu nowe znaczenie. W tym momencie staje się nie tylko fizycznym, ale i mentalnym, a nawet duchowym medium prowadzącym do świadomości ekologicznej. 

Wybrałam grafen, ponieważ jest to integralna część mojego życia, dzięki mojemu mężowi Tomaszowi. Fotografie z mikroskopu elektrycznego, których użyłam, były robione przez niego.

Jak widać kompozycja wszystkich dzieł sztuki jest pełna harmonii, a nawet dynamiczne dzieła są przepełnione spokojem. Kontrast pomiędzy tematami poruszanymi w grafice a ich harmonijną formą nie jest przypadkowy. Zastosowałem ten sam mechanizm, który jest charakterystyczny dla snów.

Bardzo często, kiedy czeka nas coś poważnego, budzącego w nas strach lub coś co ma dla nas duże znaczenie staje się to tematem naszych snów. Odgrywana jest ta sama scena z różnymi zakończeniami. To pozwala nam oswoić się z danym tematem, lepiej poradzić sobie z nim w życiu codziennym.

Zastosowanie przeze mnie tech mechanizmu w pracach pozwala widzowi "przyzwyczaić się" do poruszanych przeze mnie tematów, co prowadzi do rozmowy, a nie przeraża ilością negatywnych uczuć. 

Symbolicznie przedstawiają one wizję świata, w którym natura i człowiek współistnieją w pokoju.

Pozwólcie, że opowiem Wam krótko o głównej myśli każdej grafiki:

 

 

 

Cykl prac "Environmental thoughts" 

Ekspansywne używanie ziemi przez człowieka ma duży wpływ na naszą codzienność. Prowadzi ona do coraz większego  wyjaławiania gleby. Uprawa roślin staje się coraz trudniejsza, na niektórych terenach niemożliwe jest już jej prowadzenie bez sztucznych wspomagaczy.

Ma to ogromny wpływ na żywność, którą spożywamy - warzywa i owoce zawierają w sobie coraz to mniej minerałów i substancji odżywczych. Dodatkowo bardzo często zwierają one w sobie szkodliwe związki poprzez zastosowane podczas upraw chemiczne substancje.

Znajdziesz mnie również na: